motoryzacja news

W Szwecji powstała droga do ładowania pojazdów elektrycznych podczas jazdy

Na obrzeżach Sztokholmu powstała droga, na której można naładować samochód elektryczny podczas jazdy. Na odcinku 2 kilometrów osadzona została specjalna, naelektryzowana szyna. Oczywiście jest to testowe rozwiązanie i początek projektu szwedzkiego rządu na elektryfikację dróg w całym kraju. Niestety auto będzie musiało zostać zmodyfikowany i wyposażone w specjalne ramię, które będzie opuszczane na szynę.
Będzie to przypominało trochę igłę gramofonu, która będzie wpadać w szynę. Będzie ono automatycznie chować się, gdy auto zjedzie z toru. System będzie też ilość zużytej energii oraz wystawiać rachunek dla właściciela pojazdu. Szyny mają zostać zainstalowane na 20 000 km dróg, które głównie będą autostradami.

Za projekt odpowiedzialne jest konsorcjum eRoadArlanda, a jej dyrektor generalny mówi, że odległości pomiędzy dwoma odcinkami autostrad w Szwecji jest nie większy niż 45 km. Obecne auta są w stanie przejechać więc taki dystans bez konieczności doładowania.

Oczekuje się, że system będzie kosztował 1 mln euro za 1 kilometr. The Guardian twierdzi, że jest to 50 razy mniej niż wybudowanie linii tramwajowej na tym samym odcinku.

Źródło: The Guardian

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *