ciekawostki news

Rozpoczęto projekt usunięcia 88 000 ton plastiku z Pacyfiku

Swój początek ma właśnie ambitny projekt oczyszczenia 88 tysięcy ton plastiku unoszącego się w “Great Pacific Garbage Patch”, a więc Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. W ostatnią niedzielę w pierwszą podróż z San Francisco ruszyła konstrukcja o nazwie Ocean Cleanup System 001. Oddali się do miejsca próbnego na odległość 240 mil morskich. Po ułożeniu się w coś na kształt litery U ma powoli dryfować samodzielnie. Wisząca poniżej klapa o długości 10 stóp (ok. 3 metrów)  zbierać kawałki plastiku o wielkości zaledwie milimetra. Następnie śmieci zostaną zabrane przez łodzie, a później plastik zostanie poddany recyklingowi.

Przez najbliższe dwa tygodnie system będzie testowany oraz nadzorowany czy w stu procentach spełnią swoją funkcję. Ważne jest przede wszystkim to, aby nie powodował on żadnych szkód dla istot morskich jak chociażby plankton. Po okresie próbnym Ocean Cleanup System 001 (jeśli nie wystąpią komplikacje) zostanie odholowany o 1000 mil, aby rozpoczęciąć swoją główna misję, a więc oczyszczanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Załoga będzie nadal nadzorować działanie tej konstrukcji przez sześć miesięcy, ale mają nadzieję, że w przyszłości autonomiczne maszyny będą radzić sobie bez problemu.

Ocean Cleanup Project przypuszcza, że uda się wydobywać z oceanu około 55 ton plastiku rocznie. Szacuje się, że w WPPŚ znajduje się obecnie około 88 000 ton tworzyw sztucznych. Ponadto więcej niż dziewięć ton plastiku dostaje się do oceanów każdego roku.

Na tej stronie możecie śledzić jego lokalizację.

Źródło: Engadget, The Ocean Cleanup

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • >> Szacuje się, że w WPPŚ znajduje się obecnie około 88 000 ton tworzyw sztucznych. Ponadto więcej niż dziewięć ton plastiku dostaje się do oceanów każdego roku.

    Czyli od 10000 lat zrzucamy plastik do oceanów