Policja ściągnęła ze zdjęcia odcisk palca dilera narkotyków

Policja z Południowej Walii aresztowała dilera narkotykowego po tym jak ten wysłał swojemu potencjalnemu klientowi zdjęcie tabletek ecstasy. Oprócz samego towaru, znajdowała się na nim jego dłoń. Na tej podstawie udało się dopasować odcisk palca do podejrzanej osoby. Wiadomość została wysłana za pomocą WhatsAppa.
Jeden z funkcjonariuszy zauważył interesujące zdjęcie, które wydawało mu się przydatnym dowodem, wśród wielu innych obrazów, które zostały wysłane w komunikatorze. Nie jest to jednak nic nowego(zdejmowanie odcisków z obrazu), ale pokazuje, że może to zostać wykorzystane podczas postępowania sądowego.

Na telefonie, aresztowanej osoby w Bridgend znaleziono zdjęcie, które następnie wysłano do jednostki wsparcia naukowego Policji Południowej Walii. Kryminologom miało się udać zidentyfikować podejrzanego, wyłącznie przy użyciu fragmentu odcisku palca, który został zeskanowany i wprowadzony do ich systemu. Dave Thomas z Policji Południowej Walii informuje, że wydano już 11 wyroków na podstawie tego odcisku palca ze zdjęcia.

Jednak to jest bardziej koloryzowana historia, którą przedstawia policja. Podejrzanego udało się namierzyć i złapać na podstawie rozmów, a nie samych odcisków palca. Przechwycone ze zdjęcia odciski palców nie są ujęte w bazie, ponieważ pochodzą one z innych obszarów dłoni. Dopiero później można było porównać i dopasować odciski znajdujące się na zdjęciu z dłonią zatrzymanej osoby.

Lepsza technologia, która pozwala na robienie dokładniejszych i bardziej szczegółowych zdjęć jest więc sporym zagrożeniem dla osób, które pokazują na zdjęciach tak istotne szczegóły jak odcisk palca.

Źródło: BBC

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *