motoryzacja news uber

Po raz pierwszy autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił pieszego

Niestety zdarzyło się to, czego wszyscy się obawialiśmy, ale po cichu liczyliśmy, że nigdy to nie nastąpi. Autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił kobietę w Tempe, w stanie Arizona i jest to pierwszy przypadek, kiedy zginął pieszy. Auto należało do Ubera.
Według New York Times auto działało samodzielnie (w trybie autonomicznym), ale nad bezpieczeństwem nadal czuwał człowiek-kierowca. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 22:00. gdy auto uderzyło w kobietę, która przechodziła przez ulicę na przejściu dla pieszych. Uber oczywiście od razu zawiesił swój program rozwoju autonomicznych samochodów w Tempe, Pittsburghu, San Francisco i Toronto.

Oczywiście od tego typu aut wymaga się, że będą bezpieczniejsze i będą lepszymi “kierowcami” niż ludzie. Ma to zapewnić na długi dystans zmniejszenie wypadków, w których obrażenia mogą odnieść pasażerowie, pozostali uczestnicy ruch jak właśnie piesi. Ten incydent z pewność spowoduje dodatkową dyskusję i możliwość dopuszczenia do ruchu autonomicznych samochodów.

Nie mamy żadnych informacji o tym, jak doszło do awarii i co dokładnie zawiniło. Nie wiemy również, czy człowiek byłby w stanie uniknąć tego wypadku, w którym zginął pieszy. Oświadczenie Ubera:

“Nasze serca są z rodziną ofiary. W trakcie dochodzenia, w sprawie tego incydentu w pełni współpracujemy z władzami lokalnymi. “

Arizona jest jedynym stanem, który pozwala na poruszanie się autonomicznych aut bez nadzoru kierowcy. W ubiegłym roku na ulice wyruszyły samochody Waymo, a więc firmy należącej do Alphabet.

Tagi
Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

6 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Może to zabrzmi brutalnie, ale ten wypadek wyjdzie na dobre całej branży autonomicznych samochodów. Nowe technologie (wynalazki) potrzebują ofiar by je usprawnić.

    • Człowieku jesteś albo bezmyślny, albo bezuczuciowy, jak taki jesteś przychylny technologii tej czy innej, to wyobraź sobie roboty które zastąpią ludzi, które będą mówiły co masz robić i kiedy bo wtedy będzie bezpiecznie optymalnie, idealnie kiedy możesz spać żoną a kiedy nie, a w ogóle to może wszystko będzie w warunkach laboratoryjnych 🙂

      • Takie roboty już są. Masz je nawet w telefonie :). Dlaczego bezmyślny lub bezuczuciowy, myślę przyszłościowo? Czasem trzeba popełnić błąd by się czegoś nauczyć. Proste.

  • […] W niedzielę wieczorem doszło to wypadku z udziałem autonomicznego auta Ubera. Niestety zginęła w nim kobieta, która była uczestnikiem ruchu. Zdarzenie miało miejsce w Tempe, w stanie Arizona. Z pierwszych doniesień wynikało, że to samochód ze sztuczną inteligencją może być temu winien, ale jak wynika z doniesień miejscowej policji, uniknięcie wypadku było niemożliwe. […]