W Neffos Y5s mamy do czynienia z 5-calowym ekranem LCD IPS o rozdzielczości HD. Nie wymagałem od niego zbyt wiele i tak jak już wspomniałem, jest to proste urządzenie, bez zachwycającej specyfikacji i dotyczy to też wyświetlacza. Jednak niska rozdzielczość nie przeszkadza w niczym i jest nawet nadzwyczaj dobra, a kolory są żywsze niż w przypadku innych smartfonów z tej półki cenowej. Może pojawić się problem przy użytkowaniu go w pełnym słońcu, bo maksymalna jasność nie da rady w takich warunkach.

System i  działanie

Tu nie będzie zachwytu i wielkich wymagań o czym powtarzam co chwilę. Pod maską pracuje słabiutki Snapdragon 210, który współgra z 2 GB pamięci RAM. Pojemność urządzenia wynosi 16 GB, ale do dyspozycji użytkownika jest nieco mniej. Mimo niewyróżniających się parametrów model Y5s daje nawet radę, ale mówimy tylko o niezbyt skomplikowanych operacjach. Do przeglądania stron, słuchania muzyki, czy korzystania z aplikacji społecznościowych będzie to w sam raz. Zaletą jest również łączność LTE oraz sprawne działanie i szybkie łączenie się z siecią Wi-Fi. Nie występują żadne przerwy, czy zrywanie połączeń. Dla prostych czynności możemy określić ten telefon jednym słowem, działa. Bez problemu skorzystamy z nawigacji, wykonamy połączenie, czy też skorzystamy w przeróżnych kontaktów. Czasem może też zdarzyć się, że urządzenie złapie “zamułkę”, ale jest to nawet zrozumiałe. Naprawdę nie ma co się rozwodzić nad jego działaniem, ponieważ będzie to indywidualna kwestia dla każdego. Nie oczekujemy wiele, ponieważ jest to właśnie tego rodzaju, budżetowy smartfon.

Na pochwałę zasługuje jednak interfejs NFUI oparty na Androidzie 7.1 Nougat. Miałem z nią już styczność w przypadku modelu X1 i jest on bardzo intuicyjny, przejrzysty i prosty. Są to jego największe zalety, które w przypadku taniego modelu jakim jest Neffos Y5s są ważne. Do dyspozycji mamy podstawowe aplikacje Google, które pozwolą nam na wykonanie wszystkich czynności w bardzo prosty i znany dla wszystkich sposób.

Aparat

Nie lubię pisać o aparatach w tego typu tanich smartfonach. Wynika to z bardzo prostej przyczyny, a więc są one po prostu tragiczne, kiedy spojrzymy na to co oferuje wiele telefonów ze średniej półki. Możemy powiedzieć o nim, że robi zdjęcia i tyle. Kilka przykładów poniżej. Możemy zauważyć, że zdjęcia są ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Niby jest tu tryb HDR, ale to nic nie pomoże. Główny aparat ma rozdzielczość 8 MP, a przedni 2 MP.

Bateria

Jak już wspominałem, konstrukcja Y5s jest z nieco zamierzchłych czasów i ma wyjmowaną baterię. Jej pojemność to 2450 mAh i jak na tak małe urządzenie jest to wystarczające, aby korzystać ze smartfona przez cały dzień. Co prawda ładowanie trwa bardzo długo, ale możemy spokojnie go naładować przez noc. Bateria pozwala na długie działanie główne za sprawą energooszczędnego chipsetu o małej mocy i ekranu o małej rozdzielczości.

Podsumowanie

Nie mam pojęcia dla kogo może być przeznaczony Neffos Y5s. Możemy go właśnie zakupić jako zapasowe urządzenie lub router. Do tego będzie idealny. Jednak nie jest to najgorszy telefon, ponieważ istnieje wiele innych, które spiszą się znacznie gorzej, a również zostały wydane w ciągu ostatnich kilku miesiącach. Myślę, że poniżej 400 zł może mieć niewielką konkurencję i jedynie tanie modele Xiaomi zakupione w chińskich sklepach internetowych mogą okazać się lepsze. Neffos proponuje go jako prezent komunijny, ale myślę, że młodsze pokolenie ma większe wymagania i spodziewa się znacznie lepszych osiągów od swojego wymarzonego telefonu. Kilka lat temu może byłby to “kosmiczny” prezent, ale czasy stety/niestety się zmieniły.