Naukowcy tworzą aplikację do pomiaru ciśnienia krwi dla iPhone’a

Na początku tego roku Samsung wydał Galaxy S9 i S9 Plus, które posiadają czujnik ciśnienia krwi. Trzeba przyznać, że jest to jeden z fajniejszych dodatków, które producenci oferują w swoich urządzeniach. Zapewne jest to przydatne do codziennych pomiarów, które są zbliżone do tych wykonywanych profesjonalnym sprzętem medycznym.

Jednak jak pokazują naukowcy z Michigan State University nie jestbwymagany do tego specjalny sensie. Anand Chandrasekhar, Keerthana Natarajan, Mohammad Yavarimanesh i Ramakrishna Mukkamala opracowali sposób na stworzenie aplikacji na iPhone’a, która działa w ten sam sposób. Użytkownik musi położyć palec na przedniej części swojego telefonu, zasłaniając aparat se i delikatnie przycisnąć ekran (jak na zdjęciu). Aplikacja pobierze odczyty zarówno z czujnika aparatu, jak i 3D Touch z wyświetlacza.

Widzieliśmy już aplikacje, które wykorzystują sensor aparatu, a innowacją będzie połączenie tego z czujnikiem nacisku. Ma to pozwolić na dokładniejsze pomiary, a margines błędu według naukowców wynosi 2 mmHg.

Na dobrą sprawę po raz pierwszy mamy przydatne wykorzystanie 3D Touch. Technologia raczej rzadko używana jest przez większość użytkowników, a deweloperzy również niechętnie wdrażają ją w swoich aplikacjach. Co więcej, Apple zastanawia się nad usunięciem 3D Touch z przyszłorocznych iPhone’ów.

Zespół naukowców ma jednak nadzieję na wydanie swojej aplikacji w 2019 roku.

Zródło: PhoneArena, Nature, Sci-News

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *