bitcoin ciekawostki news

Naukowcy z rosyjskiego ośrodka badań jądrowych aresztowani za kopanie kryptowalut

Naukowcy pracujący w jednym z najważniejszych tajnych obiektów atomowych w  Rosji zostali aresztowani przez policję za rzekome użycie potężnych komputerów badawczych do kopania kryptowalut.
Według doniesień BBC News i Agence France-Presse, incydent miał miejsce w Federalnym Centrum Jądrowym w Sarovie. Powstał on jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Jest to jedno z zamkniętych miast, które jest niedostępne dla podróżnych i nie jest nawet oznaczone na mapach. Rzecznik prasowy, Tatiana Zalesskaya, powiedziała agencji informacyjnej Interfax, że kilku naukowców zostało zatrzymanych po “podjęciu próby wykorzystania komputerów do celów osobistych, w tym do tak zwanego kopania (mining). Ich działania zostały zatrzymane na czas. O ile mi wiadomo, wszczęto wobec nich sprawę karną.”

Według niektórych doniesień próbowali oni wykorzystać potężna moc komputerów do kopania najpopularniejszej kryptowalut, czyli Bitcoina. W celach bezpieczeństwa superkomputer oraz zwykłe komputery były odłączone od sieci. Kiedy naukowcy próbowali podłączyć komputery do Internetu, aby rozpocząć wydobycie, przypadkowo powiadomili zespół bezpieczeństwa obiektu, który następnie skontaktował się ze Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB).

Źródło: The Verge

Tagi
Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • […] Pokazuje to, że wydobywanie kryptowalut to pomysł na biznes również dla osób, które chcą tego dokonywać w nie do końca legalny sposób i z wykorzystaniem własnych zasobów. Mogliśmy już usłyszeć o kilku przypadkach i stronach, które próbują wykorzystać osobiste komputery do wydobywania chociażby bitcoinów. Ostatnio głośno było również o naukowcach z rosyjskiego ośrodka atomowego, którzy chcieli kopać kryptowaluty na rządowych kompu…. […]