ciekawostki kosmos news

Miliony stron Wikipedii zostaną wysłane na Księżyc w formie małych tabliczek

Organizacja non-profit o nazwie Arch Foundation ma zamiar i nadzieję wysłać miliony stron Wikipedii na Księżyc. Zostaną one zapisane na małych metalowych płytach i to wydaje się w tym najciekawsze. Całkowite archiwum ma być rozmiarowo podobne do płyty CD. Dane będą pochodziły z anglojęzycznej wersji Wikipedii i mają zostać wysłane na Srebrny Glob w ciągu kilku lat.
Metalowe płytki są cieńsze niż pojedynczy ludzki włos i to na każdej z nich ma się znaleźć zawartość Wikipedii. Suma wszystkich arkuszy ma utworzyć coś na kształt płyty kompaktowej. Ma to utworzyć kopię danych o o ludzkości, jej historii i kulturze. Mogłoby to przetrwać ewentualne katastrofy, które mogą dotknąć Ziemię.

Oprócz stron Wikipedii, organizacja ma wysłać Rosetta Project, który zawiera ponad 1500 języków ludzkich. The Verge mówi, że Arch Foundation zamierza ogłosić w przyszłym roku jakie inne dane chce wysłać na Księżyc.

Arch Foundation powstało w 2015 roku i głównym celem organizacji stworzenia archiwów o ludzkości i wysłanie ich w kosmos. Być może dane będą mogły zostać odczytane przez inne, pozaziemskie istoty lub pokolenia w bardzo odległej przyszłości.

Źródło: The Verge

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *