facebook news

Kolejna aplikacja wydobyła dane osobowe użytkowników Facebooka

Wygląda na to, że kolejna aplikacja/quiz ujawniła miliony danych użytkowników Facebooka. New Scientist donosi w swoim raporcie, że aplikacja stworzona przez naukowców wydobyła dane osobowe 3 mln osób, które z niej korzystały.
“myPersonality” została stworzona przez naukowców z University of Cambridge. Łącznie quiz ukończyło 6 milionów użytkowników, a połowa z nich zdecydowała się udostępnić dane ze swojego profilu. Wyniki tego quizu oraz dane trafiały do naukowców Cambridge oraz były one przekazywane dalej. Jednak to nie wszystko.

Dane miały być dostępne dla wybranych grup, ale niezbyt dobre środki bezpieczeństwa bazy spowodowały, że mógł je dostać każdy. Dane logowania do strony internetowej, na której te dane były przechowywane, można było znaleźć na GitHubie. New Scientist mówi, że były one wystawione publicznie przez cztery lata.

Facebook zawiesił aplikację myPersonality w ramach swoich działań po aferze z Cambridge Analytica. Ten sam los spotkał wiele innych aplikacji, które naruszały regulamin związany z ochroną danych. Jednak pokazuje to, że Facebook dostatecznie nie dbał o dane swoich użytkowników i każdy deweloper mógł czerpać korzyści z takich luk, a raczej obojętności portalu społecznościowego.

Pokazuje to też, że obie sytuacje są bardzo podobne, a dane użytkowników zostały wydobyte przez aplikację , którą również stworzył profesor University of Cambridge. New Scientist mówi, że Alexander Kogan współpracował z badaczami, którzy stworzyli quiz myPersonality. Podobno Cambridge Analytica również chciała uzyskać dostęp do tych danych, ale im odmówiono.

Źródło: NS

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *