apple news

iPhone XR, czyli najtańszy z trio, który i tak jest drogi

Obok flagowych iPhone XS i XS Max firma Apple zaprezentowała iPhone’a XR z 6.1-calowym wyświetlaczem LCD. Posiada on również charakterystyczne wycięcie oraz funkcję Face ID. Oznacza to więc, że Apple całkowicie rezygnuje w swoich telefonach z kultowego i obecnego od zawsze okrągłego przycisku pod ekranem. Możemy też uznać, że jest to alternatywa dla droższych modeli i podobnie miało to wyglądać z iPhone XC. Jednak nowy XR nie jest tani i jego cena w Polsce utrzymuje się na poziomie flagowców z Androidem.

Apple nazywa ekran tego telefonu “Liquid Retina”, oferuje on rozdzielczość 1792 x 828 przy 326 PPI wraz z technologią True Tone. Nie ma też 3D Touch, a zamiast tego oferuje nowy system dotykowy Haptic, który jest podobny do trackpada w MacBook Pro.

Pod względem wydajności iPhone XR minimalnie ustępuje pozostałej dwójce. Za jego działanie odpowiada najnowszy chipset A12 Bionic, ale posiada 3 GB RAM, a nie 4 GB jak iPhone XS i XS Max. Z tyłu znajduje się tylko jeden aparat z 12-megapikselowym, szerokokątnym sensorem. Oferuje on tryb portretowy, który pozwala na rozmycie tła za pomocą oprogramowania. Z przodu znajduje się aparat TrueDepth z 7-megapikselowym sensorem, który pozwala na wykorzystanie Face ID.

Apple obiecuje również, że bateria iPhone’a X będzie pozwalać na dłuższe o 1,5 godziny działanie względem iPhone’a 8 Plus. Będzie dostępny w kolorach: białym, czarnym, niebieskim, żółtym, koralowym oraz czerwonym. Warianty pojemności to 64 GB, 128 GB i 256 GB. Ich cena to odpowiednio 3 729 zł, 3 999 zł oraz 4 479 zł. Patrząc na te ceny trudno mówić, że jest to uboższa i zdecydowanie tańsza alternatywa dla dwóch pozostałych modeli. Z drugiej jednak strony oferuje on niewiele mniej tylko w kilku aspektach. W Stanach Zjednoczonych przedsprzedaż rozpocznie się 19 października, a wysyłka tydzień później.

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *