apple ios news

iPhone, który jest kontrolowany wyłącznie za pomocą oczu

Okazuje się, że ARKit 2.0 przynosi kilka nieoczekiwanych, a może i oczekiwanych możliwości. Udowadnia nam to Matt Moss, który uczestniczył w konferencji WWDC i miał szansę pobawić się wersją beta iOS 12. Jak sam przyznaje, zauważył, że nowa wersja ARKit wprowadza śledzenie oczu i od razu dało mu to do myślenia, czy jest na tyle precyzyjne, aby wykryć, na którą część ekranu skierowany jest wzrok użytkownika.

Jak pokazuje wideo demonstracyjne jest to na tyle dokładne, że może pozwoli na sterowanie wyłącznie za pomocą spojrzenia. Jak zauważył Moss, może to być przydatne nie tylko dla wyjątkowo leniwych osób, ale również dla ludzi niepełnosprawnych. Jak widzimy oprogramowanie, które udało się stworzyć pozwala na zatwierdzanie mrugnięciem.

Istnieją też obawy, że reklamodawcy mogliby wykorzystać tę technologię. Tak precyzyjne narzędzie do śledzenia oka wolelibyśmy zobaczyć jednak w pozytywnym świetle. Bardzo możliwe, że zostanie to już wykorzystane w przeciągu kilku miesięcy i rozwinie to możliwości i ułatwi życie osobom niepełnosprawnym.

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *