bezpieczeństwo ciekawostki news smarthome

Hakerzy ukradli bazę danych kasyna za pomocą termometru w akwarium

flickr.com/Kris Hoet

Inteligentne wyposażenie to wygoda dla użytkowników domu, ale może też to być wielkie ułatwienie i usprawnienie pracy dla właścicieli firm. Obecnie możemy zamontować w budynku inteligentne oświetlenie, przeróżne czujniki jak właśnie termometr. Jednak oznacza to też ryzyko, że ktoś będzie miał więcej urządzeń przez które może włamać się do naszej domowej/firmowej sieci. Dlatego też warto zainwestować w sprawdzonych producentów oraz sprzedawców.
Nicole Eagan, CEO Darktrace, firmy zajmującej się ochroną w sieci, podała w ostatni czwartek, że jedno z kasyn stało się ofiarą hakerów. Udało im się włamać przez inteligentny termometr, który monitorował wodę w akwarium. Tym sposobem wykradli oni dane z bazy kasyna za pomocą termometru.

Dzięki temu znaleźli bazę danych graczy, którzy grali za ogromne stawki. Następnie wyciągnęli je z przez termometr do chmury. W bazie mogły znajdować się szczegółowe dane na temat największych graczy kasy, które zostały wykradzione przez niezabezpieczony odpowiednio czujnik podłączony do tej samej sieci, co magazyn danych.

Większość takich IoT (internet-of-things) nie zawiera dodatkowych zabezpieczeń, a jedynym jest protokół WPA2. Nie jest on najlepszą linią obrony, a więc jest zdecydowanie łatwiej zaatakować takie urządzenie. Pokazuje to, że większa ilość inteligentnych sprzętów w domu, czy w innym miejscu daje większe pole do manewru. Hakerzy mają więcej szans na dostanie się do systemu i być może uzyskanie dostępu do istotnych danych. Kasyno oraz termometr jest tu idealnym przykładem.

Źródło: BI.de

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *