google news

Google tworzy ocenzurowaną wyszukiwarkę dla Chin

Mówi się, że Google pracuje nad projektem Dragonfly, którego celem jest przywrócenie usługi wyszukiwania w Chinach. Firma opracowuje silnik, który będzie automatycznie dodawał na czarną listę strony oraz terminy dotyczące praw człowieka, demokracji, religii i protestów. Projekt jest realizowany od jesieni 2017 roku i został przedstawiony oficjelom Chińskiej Republiki Ludowej na tegorocznych targach CES.

The Intercept dotarło do wewnętrznych dokumentów, z których wynika, że ostateczna wersja może zostać uruchomiona w ciągu najbliższych sześciu do dziewięciu miesięcy. Wszystko musi zostać zatwierdzone przez chiński rząd.

Google uruchomi swoją usługę najpierw jako aplikacja mobilna, ponieważ ponad 95% osób korzystających z internetu w Chinach korzysta z urządzeń mobilnych. Następnie wdrożona zostanie wersja przeglądarkowa. Będzie to działać w bardzo prosty sposób. Gdy platforma wykryje kontrowersyjne słowa kluczowe, będzie filtrować i blokować witryny takie jak The New York Times, czy The Wall Street Journal. Filtry nie pozwolą też na wyświetlanie treści dla dorosłych. Pojawi się wtedy komunikat, że  “niektóre wyniki mogły zostać usunięte z powodu ustawowych wymagań.”

Wewnętrzne źródło mówi, że tylko kilkuset pracowników wie o całym projekcie i mają zakaz rozmawiania z mediami na ten temat.

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *