facebook news

Facebook dał firmom specjalny dostęp do danych o znajomych użytkowników

Facebook na każdym kroku podkreśla, że od 2015 roku żaden programista, ani trzecia strona nie ma dostępu do danych użytkowników. Sytuacja pokazuje jednak, że te twierdzenia są wierutnym kłamstwem i może świadczyć o tym kolejny raport. Tym razem przygotował go The Wall Street Journal.

Otóż Facebook zastosował wyjątki dla swoich żelaznych zasad w przypadku kilku firm, które należały do tzw. “białej listy”. Dawało to możliwość wyświetlania list znajomych, w tym numeru telefonu danej osoby, a także miarę “bliskości” użytkownika z kontaktami (z którymi rozmawiamy najczęściej). Wśród firm, które miały dostęp do tego typu danych były m. in. RBC Capital Markets i Nissan Motors.

Facebook twierdzi, że zapewniał ten dostęp jedynie w celu poprawy doświadczeń użytkowników, a więc standardowa śpiewka. Miało to też pozwolić na testowania nowych funkcji. Mówią również, że dzielili się tymi danymi długo po tym jak inne firmy zostały odcięte od wszelkich danych. Najśmieszniejsze jest jednak to, że wcześniej temu zaprzeczali.

Takie praktyki naruszają dekret z 2011 roku, który został wydany przez Federalną Komisję Handlu i Facebook się pod nim podpisał. Portal nie może przekazywać żadnych danych, które nie są publiczne i bez wyraźnej zgody użytkownika.

Facebook tłumaczy się również na Twitterze: “W 2014 roku wszyscy programiści otrzymali rok na przejście na nową platformę API. Kilku programistów, w tym Nissan i RBC, poprosiło o krótkie przedłużenie, które mają jednak swój koniec kilka lat temu (…) Wszelkie nowe “umowy”, jak opisuje je WSJ, polegały na tym, że ludzie mogą dzielić się listami swoich znajomych – a nie prywatnymi informacjami swoich znajomych, takimi jak zdjęcia lub zainteresowania – z aplikacjami w bardziej ograniczonej wersji interfejsu API”.

Źródło: Wall Street Journal

 

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *