Dom o powierzchni 60 m² wydrukowany w drukarce 3D

Podstawowymi potrzebami człowieka jest jedzenie, woda oraz dach nad głową. Z raportu Światowego Instytutu Zasobów wynika, że 1,2 miliarda ludzi żyje bez odpowiedniego mieszkania. Startup zaprezentował swoje podejście do zwalczania tego problemu w postaci drukowanych domów w 3D na konferencji SXSW w Austin.

ICON opracował metodę drukowania jednopiętrowego domu o powierzchni 650 stóp kwadratowych, a więc około 60 m². Konstrukcja z cementu powstaje w ciągu zaledwie od 12 do 24 godzin. Jest to więc ułamek tego, w jakim czasie powstaje zazwyczaj dom. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, firma chce wybudować osiedle na terenie Salwadoru, które będzie składało się ze 100 takich domów. Nawiązali oni bowiem współpracę z New Story, organizacją non-profit, której misją jest rozwiązywanie problemów mieszkaniowych w wielu zakątkach świata.

Korzystając z drukarki Vulcan, ICON może wydrukować cały dom za 10 000 dolarów, ale planuje obniżenie kosztów do 4 tysięcy dolarów. Pokazowy model ma salon, sypialnię, łazienkę oraz maleńki taras.

Jason Ballard, jeden z trzech założycieli ICON, mówi, że zamierza przetestować model jako biuro, aby sprawdzić praktyczne zastosowanie projektu. Gdy ICON zakończy testowanie materiałów i ulepszy projekt, firma przeniesie drukarkę Vulcan do Salwadoru, aby rozpocząć budowę. Mówią również, że będą wytwarzać minimalne ilości odpadów, a koszty powstawania zostaną znacznie zmniejszone. Firma zamierza również budować swoje domy w USA.

Źródło: The Verge

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *