qualcomm

Doland Trump ostatecznie blokuje przejęcie Qualcomm

Broadcom nie przejmie Qualcomm i nigdy nie dojdzie do tej transakcji. Wszystkiemu winien jest zakaz Donalda Trumpa. Oznacza to, że obie firmy nie mogą się również połączyć lub dokonywać innych czynów, które mogłyby doprowadzić do fuzji. Prezydent Stanów Zjednoczonych i jego doradcy twierdzą, że mogłoby to doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa państwowego.
Wcześniej, Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) wydała nadzwyczajny list, w którym wzbudza swoje obawy i przejęcie Qualcomm przez zagraniczną firmę, zaszkodziłoby udziałowi USA w produkcji komponentów dla sieci bezprzewodowych 5G. Mowa tu o modemie Snapdragon X50 5G NR, który chce u siebie wielu producentów urządzeń mobilnych.

Broadcom złożyło ofertę wykupienia Qualcomm już w listopadzie 2017 roku, ale nie doszło jednak do tej transakcji, która oznaczałaby największe przejęcie producenta chipów w historii. Singapurskie przedsiębiorstwo jednak nie składało broni, aż do obecnej interwencji Białego Domu, który chyba ostatecznie pogrzebał ich nadzieje.

Wspomniałem o Singapurze, a więc kraju ściśle współpracującym z Chinami i to wywołuje ogromne obawy rządu amerykańskiego. Wcześniej mieliśmy chociażby sprawę z operatorami działającymi na terenie USA i telefonami Huawei, które nie pojawiły się w ich ofercie.

Co więcej zablokowano przenosiny Broadcom do Stanów Zjednoczonych, gdzie siedziba miała powstać w Delaware. 5 kwietnia odbędzie się głosowanie  11-osobowego zarządu Qualcomm, kiedy zostaną wybrani nowy członkowie rady nadzorczej. Podobno większość mają uzyskać osoby, które są zwolennikami przejęcia przez Broadcom, a potrzeba sześciu członków. CFIUS również prowadzi osobne dochodzenie w tej sprawie. Oferta Broadcom opiewała na 117 miliardów dolarów, czyli 79 $ za jedną akcję. Zarządzenie Trumpa jednak wszystko anuluje i do transakcji ostatecznie nie dojdzie.

Od momentu ogłoszenia, że Broadcom chce przejąć Qualcomm akcje nie były warte więcej niż 67 dolarów,  a po dzisiejszych doniesieniach zaliczyły kolejny spadek o prawie 3,8% do poziomu 60,43$. Z kolei akcje Broadcom wzrosły o 0,75% do 264,80 dolarów. Podczas całej batalii, Qualcomm również nie próżnował i próbował przejąć holenderskie przedsiębiorstwo NXP Semiconductors.

Źródło: CNBC, PhoneArena

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *