apple ios news

Błąd powodował awarię iPhone’ów po napisaniu słowa “Tajwan”

Jak doskonale wiadomo Chiny nie uznają niezależności Tajwanu i od dawna panuje w związku z tym napięta sytuacja. Firma Apple nie chcąc drażnić swoich chińskich klientów usunęła chociażby emotikonę z flagą Tajwanu ze klawiatury w iPhone’ach. Nazwa tego kraju nie występuje też w słowniku. W efekcie tego te konkretne modele ulegają awarii, gdy użytkownicy chcą wpisać słowo “Taiwan” lub uzyskać dostęp do jego flagi.

Błąd występuje we wszystkich aplikacjach, a odkrył go analityk ds. bezpieczeństwa Patrick Wardle z Digita Security. Dotyczy on jednak systemu iOS 11.3 i wcześniejszych wersji. Apple załatało tę lukę w iOS 11.4.1. Na szczęście nie występował on również w przypadku innych regionów. Osoby przebywające w Chinach musiały jedynie zmienić kraj, aby móc swobodnie używać słowa Tajwan.

Szyderczo można powiedzieć, że Apple zbyt poważnie podeszło do cenzury w Chinach i od razu karało osoby, które chciały użyć obrazka lub napisać nazwę wyspy. Nie jest to też pierwszy przypadek, kiedy słowo powoduje problemy w urządzeniach z jabłkiem. Tym razem jednak Apple wraz z nową wersją systemu usuwa ten błąd i nie występuje on na globalna skalę.

Źródło: Objective-see

Kamil Lewandowski

Kamil Lewandowski

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *